הסכמי ממון

תחומי עיסוק

הסכם ממון הוא למעשה חוזה בין בני זוג שנחתם במטרה להסדיר את יחסי הממון ביניהם ואת חלוקת הרכוש. החוזה יכול להיחתם לפני הנישואים או אחריהם ויכול להיחתם גם בין בני זוג ידועים בציבור כהסכם לחיים משותפים.
במסגרת ההסכם בני הזוג מחליטים על ההתנהלות הכלכלית במהלך הקשר עצמו, וכן כיצד תבוצע החלוקה של הרכוש שנצבר במקרה של גירושין או פרידה.
ההסכם צריך להיות מאושר על ידי ערכאה משפטית (לפני הנישואים – אישור נוטריון), והוא מחייב את שני בני הזוג שכן מדובר במסמך משפטי לכל דבר ועניין.

יש זוגות שנרתעים מחתימה על הסכם ממון מתוך מחשבה שהוא מקלקל את ה"רומנטיקה" ומכניס ממד של חומרניות לתוך "אהבה טהורה", אבל למעשה ההפך הוא הנכון – הסכם ממון הוגן הוא חשוב מאוד ויעיל מאוד, מבטיח את הזכויות של שני בני הזוג, מעניק יציבות וודאות למערכת היחסים, ויכול למנוע סכסוכים כואבים ומריבות מיותרות.

במישור הכלכלי, הסכם ממון כולל בדרך כלל שני חלקים. החלק הראשון עוסק ברכוש שכל אחד מבני הזוג צבר לפני הנישואין, והחלק השני עוסק ברכוש שנצבר על ידי שני בני הזוג מתחילת מיסוד הקשר ביניהם.  בפשטות, הסכם הממון קובע מה שייך לכל אחד מהצדדים ומה שייך לשניהם, וניתן להכניס להסכם נכסים מכל סוג (חשבונות בנק, דירות, ירושות, מתנות, רכבים, חפצי ערך, זכויות סוציאליות, ואפילו קניין רוחני).

מלבד ההתייחסות לרכוש, הסכם ממון יכול להסדיר גם נושאים נוספים שמועדים לחיכוכים במקרה של פרידה, כגון משמורת על הילדים, אופי חינוך הילדים, נישואים שניים, ירושות, חברות משפחתיות ועוד.

הניסיון מלמד שבמקרים שבהם בני הזוג חתמו על הסכם ממון יש הרבה פחות "דם רע" בין בני הזוג במקרה של גירושין, שכן הסכם הממון מונע אפשרות של חמדנות וסחטנות ושימוש בילדים קטנים. גירושין הן הליך כואב וקשה ממילא, וכאשר חלוקת הרכוש כבר ברורה ונקבעה מראש, לשני הצדדים יש הרבה פחות על מה לריב. בשורה התחתונה, הסכם ממון חוסך זמן, כסף ועוגמת נפש, ומעניק שקט נפשי לשני הצדדים.

שימו לב, בניגוד לחוזים אחרים התקפים רק בחתימת הצדדים, כדי שלהסכם ממון יהיה תוקף משפטי הוא צריך להיות מאושר על ידי בית המשפט (ובמקרה שההסכם נחתם לפני החתונה – מאושר על ידי נוטריון).

מומלץ לפנות לעו"ד מנוסה שמתמחה בדיני משפחה ואתם סומכים עליו. בכל הנוגע להסכמי ממון, עו"ד טוב הוא המפתח להצלחה. הוא יציג בפניכם את כל האפשרויות וההסכמים המקובלים, יבין מכם את הצרכים הייחודיים ואת הניואנסים שמאפיינים אתכם, ויערוך עבורכם הסכם ממון מפורט והוגן שעונה על כל הצרכים שלכם ומותאם לשני בני הזוג.