הסכם גירושין

תחומי עיסוק

לפי החוק בישראל, ענייני נישואין וגירושין של יהודים נידונים בבית הדין הרבני (וענייני מזונות אישה, מזונות ילדים ומשמורת יכולים להידיין גם בבית משפט לענייני משפחה). כאשר זוג שמבקש להתגרש מגיע לבית הדין עם הסכם חתום ביניהם – ההליך יהיה מהיר יותר. לכן מומלץ לחתום על הסכם גירושין באמצעות עורך דין המתמחה בדיני משפחה.

היתרון הגדול בהסכם גירושין הוא ההסכמה בין הצדדים. כאשר פונים בתביעה לערכאה משפטית יש בהכרח התנגשות בין הצדדים, ורוב הסיכויים שאחד מהם לא יהיה מרוצה מהפסיקות של בית המשפט. לעומת זאת, בהסכם גירושין בני הזוג מנהלים משא ומתן ביניהם ומגיעים להחלטות משותפות בכוחות עצמם. יתרון נוסף הוא שהסכם גירושין הרבה פחות יקר וארוך ממאבק משפטי, ובדרך כלל גם פחות מתיש וכרוך בפחות מלחמות ומאבקים.

הסכם גירושין נועד להסדיר את כל העניינים הנוגעים לסיום החיים המשותפים של הצדדים, ומתמקד בדרך כלל בשלושה נושאים עיקריים: משמורת ילדים – הצדדים מחליטים אם הם מעוניינים במשמורת מלאה והסדרי ראייה או במשמורת משותפת. פעמים רבות גם יש התייחסות לאורח החיים של הילדים (חינוך, נסיעות לחו"ל וכדומה), וכן נקבע מנגנון להסדרת מחלוקות עתידיות בנוגע לילדים.

דמי מזונות ילדים – נהוג לקבוע סכום שמשולם מדי חודש בחודשו עד שהילד מגיע לגיל 18. חלוקת הרכוש – חלוקה של כלל הרכוש והנכסים שבבעלות הצדדים, החל מנכסי נדל"ן וכלי רכב, דרך חסכונות וחשבונות בנק, ועד זכויות סוציאליות, עסקיות ועוד. בחלק הזה יש גם התייחסות לחלוקת חובות ומשכנתאות.

את ההסכם החתום יש להגיש לאישור בית המשפט או בית הדין הרבני, והם נותנים לו תוקף של פסק דין. אפשר לשנות סעיפים בהסכם גם לאחר אישור בית המשפט, אם שני הצדדים מסכימים על כך. עם זאת, במקרים נדירים בלבד בית המשפט מבטל הסכם גירושין.

 

הסכם גירושין לא חייב להיעשות על ידי עורך דין לענייני משפחה, אבל מכיוון שמדובר בהסכם חשוב, בעל תוקף משפטי מחייב, ושיישומו נמשך שנים רבות, מומלץ מאוד לפנות לעו"ד מנוסה שמתמחה בדיני משפחה ויכול לנסח הסכם שוויוני, צודק ומפורט ככל הניתן.